Statome popieriuje

12 Bal

Pradėsiu nuo trijų esminių dalykų, kurie sukasi mūsų galvose, kuomet kalbame apie mūsų namo statybas:

 1. Mes nestatome krizinio namo, bet tuo pačiu tikrai nenorime išlaidauti. Rinkdamiesi sprendimus visų pirma žiūrime į jų praktiškumą, naudą, patogumą ir tada sveriame, ar tai verta prašomų pinigų.
 2. Mes nestatome pasyvaus ar energetiškai super efektyvaus namo, bet tuo pačiu tikrai skirsime daug dėmesio namo šiltinimui ir sandarinimui.
 3. Mums labai svarbu, kad mūsų namas būtų ne tik stogas virš galvos, bet ir jaukūs bei mylimi namai, todėl kai kurie architektūriniai sprendimai gal būt nėra praktiškiausi ir efektyviausi, bet jeigu tai kažkas, ko trokšta mūsų širdys ir kas iš esmės neprieštarauja pirmiems dviems punktams – mes pasirašom :)

Ruošiant planą architektui nebuvo labai svarbu iš kokių blokelių statysim namą ar kokią stogo dangą dėsim. Pagrindiniai dalykai, kurių klausė architektas:

 • Iš ko bus statomas namas – karkasas ar blokeliai?
 • Kokio pločio sienas projektuoti – kokio pločio blokelius ir kiek šiltinimo (įtariu, kad tai ypač aktualu, jeigu planuojama šiltintis daugiau nei reikalauja STR’as)? Nuo to priklauso namo padėtis sklype
 • Koks bus  šildymas – kietas kuras, dujos, geotermika? Nuo to priklauso ar reikalinga katilinė ar užtenka techninės patalpos?
 • Vėdinimas – rekuperatorius ar natūralus? Nuo to priklauso ar reikia projektuoti ventiniacines angas, rekuperatorinė vėdinimo sistema gali įtakoti lubų aukštį, konstrukcinius sprendimus

Atrodo nedaug ir nieko labai konkretaus, bet vistiek reikia apsispręsti. Viskas dar taip toli, o jau reik apsispręsti :) Kadangi naiviai tikiu, kad projektą daromės tam, kad pagal jį statyti namą, esu tiesiog priverstas pasidomėti detalėmis, tam, kad atsakyčiau į architekto klausimus. Taigi mūsų pasirinkimas:

 • Namą statysime iš blokelių (dar visiškai neatsisakėm ir plytų)
 • Sienas projektuojam 25 cm pločio blokeliams. Dabar labai stipriai galvojam apie keramiką, bet galutinai dar neapsisprendėm. Pasirinkom 25 cm, nes tokio pločio keramiką siūlo keli gamintojai (nors pilnai užtektų ir 20 cm, bet tokią siūlo mažiau gamintojų). Toks plotis puikiai tiks jeigu persigalvosim ir pasirinksim pvz. FIBO, kurie būtų 20 cm, t.y. galėsim rinktis ir siauresnius, bet ne platesnius.
 • Sienas šiltinsim 25 cm Neopor’u. Šiluminė sienų varža turėtų būti apie R=8.5
 • Stogą planuojam šiltinti 40 cm Neopor’u. Šiluminė varža R=12.5
 • Dėl šiltinimo medžiagų gal būt dar ir persigalvosim ir rinksimės pvz. termoputas, bet kolkas jų kaina labai jau nepatraukli. Šios minties neatsisakom, žiūrėsim kokia bus situacija, kai ateis reikalas
 • Name planuojame įsirengti geoterminį šilumos siurblį. Šiai dienai dujų neturime ir artimiausioje ateityje neturėsim, tad pasirinkimas nedidelis. Pečkuriais tikrai nenorime būti, tad renkamės brangesnį, bet patogesnį šildimo būdą.
 • Namus vėdinsime rekuperatorine vėdinimo sistema. Planuojame sandarų namą, todėl gera vėdinimo sistema tiesiog būtina, o su rekuperatoriumi ne tik užtikrinsim pakankamą vėdinimą, šviežią orą namuose, bet ir išsaugosim dalį šilumos

Kalbant apie projektą, jis turi keletą “trūkumų“, kurie drąsko širdis energetiškai efektyvių namų entuziastams. Visų pirma – vidinė terasa. Ankstesnėje temoje Tomas labai teisingai pastebėjo, kad vidinė terasa gerokai padidina išorinių sienų plotą, tai automatiškai padidins ir šilumos nuostolius. Tokiu atveju idealus būtų kvadratas be jokių nereikalingų kampų. Čia suveikia #3 punktas ir mes apsisprendžiame aukoti papildomą ekonomiją  vardan vidinio pasitenkinimo vidine terasa :) Kažkurį vakarą pasėdėjau ir labai apytiksliai teoriškai paskaičiavau šiluminius nuostolius:

Mūsų atveju sienų plotas ~500 m2
Langų ~ 47 m2
R~8
VISO 67 kw/m2 arba 2933 Lt / metus (dujomis)

Idealiu atveju tą patį grindų plotą galima gauti 14.8 m x 14.8 m kvadrate, taigi sienų plotas ~ 237 m2
Langų plotą sumažinu iki 27 m2
R~8
VISO 47 kw/m2 arba 2102 Lt / metus (dujomis)

Taigi net teorinis skirtumas akivaizdus, bet mus tenkina ir pirmasis variantas :)

Kitas projekto trūkumas – vitrina žiūrinti į šiaurę. Kolkas nežinau kaip ją spręsim, bet greičiausiai ją tiesiog šiek tiek mažinsim ir, žinoma, dėsim šiltus langus. Bet kokiu atveju, šį klausimą dar sprendžiam su architektu.

Apie pietinę fasado pusę okupavusį garažą jau rašiau ir nieko čia daug neprigalvosim. Kitas rūpestėlis – virš nešildomo garažo įsikūręs darbo kambarys. Jam reiks parūpinti papildomą apšiltinimą grindims. Perkelti šį kambarį į kitą vietą ar jo atsisakyti – nenorim, nes jis idealiai tinka ten kur yra dabar. Vėl žiūrim į punktą #3 ir priimam šį iššūkį (hm, ar ne per daug iššūkių? Juk dar tik pati pradžia…). Architektas ir konstruktorius ramina, kad viskas išspręndžiama standartinėmis priemonėmis. Pasitikim.

Kampiniai langai. Girdėjom pastabų, kad kampiniai langai – vienas vargas. Nuramino žinia, kad statant medinius langus, jokių problemų nelieka, nes mediniai, priešingai nei plastikiniai, dėl mažo šiluminio plėtimosi koeficiento, puikiai tinka įgyvendinant net sudėtingiausiems architektų sumanymus, o kampinis langas – vieni juokai. Mes ramūs.

Tiek statybų popieriuje ir galvose. Per artimiausias pora savaičių turim galutinai susidėlioti pertvaras, langus ir duris. Artėja projekto perdavimas konstruktoriui. Galutiniu variantu būtinai pasidalinsiu su visais šiame bloge :) o rytoj važiuoju pasiimti geologinių tyrimų rezultatų. Apie tai ir bus sekanti tema.

10 atsakymai į “Statome popieriuje”

 1. manonamas 2012-04-15 17:46 #

  Kadangi planuojate rekuperatorių, tai būtinai paplanuokite ir kaip jam sušildysite įeinantį orą iki teigiamos temperatūros. Rekuparatoriui tai būtina. Dažniausiai gamintojai tiesiog įstato į rekuparatorių elektrinį teną, bet tai tubūt pats brangiausias oro šildymo būdas ir nemaža dalis žmonių jo dėl to tiesiog žiemą net nejungia :) Alternatyvūs varijantai: vandeninis šilumokaitis oro kanale priešais rekuperatoriu arba žemė-oras šilumokaitis. Žemė-oras šilumokaitį patogiausia kogero įrengti po namu, prieš darant pamatus, o vasarą jį galima naudoti ir kaip nedidelio galingumo kondicionierių.

  • Tomas 2012-04-15 20:50 #

   Taip, apie tai galvoju ir, tiesą sakant, galutinio sprendimo dar neturiu. Matyt daugiau aiškumo įneš susitikimas su vėdinimo specialistais, kuomet projektuosime vėdinimo sistemą. Kaip suprantu, rotorinis rekuperatorius taip pat puikiai tvarkosi su šalčio iššūkiu…

   • manonamas 2012-04-16 14:00 #

    Rotorinis turi mažiau problemų su šalciu, bet vistiek turi jei dideli šalčiai. Kita jo blogybė, kad gražina kvapus atgal, todėl nelabai tinkamas oro paėmimui iš tualeto ar virtuvės… Na ir efektyvumas jo prastesnis nei rekuparatoriaus su kryžminio-priešpriešinio srauto šilumokaičiu.

   • Tomas 2012-04-17 22:54 #

    Dideli šalčiai mūsų kraštuose laikosi tikrai trumpai (bent jau kolkas), tad dėl to aš labai galvos nesuku. Kvapai, bent jau kolkas, man labiau skamba kaip teorinė problema. Dėl efektyvumo – tiesa… Bet kokiu atveju, dėl rekuperatoriaus dar neapsispręndžiau, manau aiškiau bus po susitikimo su vėdinimo specialistais. Tada ir dėliosiu taškus ant “i“ ;)

   • raituzas 2012-04-22 9:34 #

    Apie maza rotacinio silumokaicio efektyvuma yra netiesa, kaip ir egzistuoja didelis ispustas burbulas apie rotorinius rekuperatorius, kad jie sumaiso ora.
    Lietuvos klimatinems salygoms labiausiai yra tinkami rotoriniai rekuperatoriai, o pasimaisymas oro galimas tik iki 1,5% nesvaraus oro, todel drasiai galima jungti istraukima is WC ar kt. “nesvariu“ patalpu.

 2. Igoris 2012-04-14 18:34 #

  Tomai, o klausimas dėl garažo vienam automobiliui liko neatsakytas. Taip galima būtų darbo kambarį įrengti šalia vienviečio garažo ir gerokai supaprastėtų sprendimas.

  • Tomas 2012-04-15 21:05 #

   Igori, liko neatsakytas, nes neturiu ką atsakyti :) Reiks mintyse ir galvose pasidėlioti ir su architektu apie tai pakalbėti…

 3. Tomas 2012-04-14 0:42 #

  Ne tik sildymo islaidas reiketu skaiciuoti, bet ir statybos kaina, o bus daugmaz taip: 500m2 kainuos pastatyti 500kLt, kai tuo tarpu 237m2 uztektu 250kLt.
  O del langu tai i pietus tikrai trukumas.
  Garazo manau tikrai uztenka vienam automobiliui, antram geriau jau lauko tipo kazka isirengti, ir atsirastu vietos langams pietu pusen.

  • Tomas 2012-04-14 10:49 #

   Tomai, sutinku, kad didesnį išrorinių sienų plotą kainuos brangiau pastatyti, bet nuoširdžiai abejoju, kad išorinių sienų (ne grindų ploto) vidutinė statybos kaina 10k Lt / 1 kv.m. Iš kur tokie skaičiai?

   Taip pat svarbu pastebėti, kad 237 kv.m. yra visiškai teorinis skaičius, kuris, manau, sunkiai įgyvendinimas ir realu būtų kalbėti apie 250 – 300 kv.m. išorinių sienų plotą 220 kv.m. ploto (grindų) namui. Taip pat ir mano suskaičiuoti 500 kv.m. išorinių sienų yra visiškas maksimumas (įskaičiuojant ir vidines garažo sienas), realus, manau, bus 400 – 450 kv.m. Žiūriu kraštutinumus tik dėl to, kad aiškiau matyčiau skirtumus :)

   • Tomas 2012-04-15 10:48 #

    Kiek kainuos labai sunku pasakyti dvigubo skirtumo tai nebus, taciau jei sienos bus brangios (kokybiskos) geras apsiltinimas, gera isores danga, tai viso namo kaina turetu nemazai pakelti.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: