Sklypo geologiniai tyrimai

13 Bal

Šiandien atsiėmiau sklypo inžinierinių-geologinių tyrimų rezultatus. Pradėtų reiktų nuo to, kad pasidaryti tyrimus mums primygtinai siūlė tiek architektas, tiek konstruktorius ir atsižvelgiant į juos, bus projektuojami pamatai ir nuotekų valykla. Kadangi norime miegoti ramiai, neprieštaravome ir nesiginčijome.

Tyrimus atliko J. Žaliūno individuali inžinierinių – geologinių tyrinėjimų įmonė (nežinau kodėl internete ji dažnai minima kaip M. Žaliūno). Paslauga kainavo 700 Lt (trys gręžiniai ir vienas statinis zondas), tai bent 300 Lt pigiau nei antras pigiausias pasiūlymas.

Užsakant tyrimus reikia turėti sklypo topografinę nuotrauką su užneštu būsimo namo kontūru ir pažymėtais gręžinių taškais. Mūsų atveju buvo pažymėti du gręžiniai ir statiniai zondai priešinguose namo kampuose ir gręžinys (be statinio zondo) nuotekų valyklos vietoje. Mums šį dokumentą paruošė architektas. Svarbu, kad nuotrauka nebūtų nei sumažinta, nei padidinta, t.y. atitiktų mąstelį. Patikrinti ar viskas gerai – labai paprasta, tereikia pamatuoti atstumą tarp topografinėje nuotraukoje esančių dviejų taškų pažymėtų “+“. Atstumas turėtų būti lygiai 10 cm.

Taigi antradienį paskambinau ponui J. Žaliūnui ir susitariau, kad nuotrauką užvešiu jam į namus. Nuvykus pasitiko 79 metų senelis. Patikrino ar gera nuotrauka (pamatavo atstumą tarp “+“). Su šypsena veide pareiškė, kad matyt dar tikim Kubilium, kad galvojam namą pasistatyti. Kelis kartus perklausė ar tyrimus darom konstruktoriui ar tiesiog dėl popieriaus ir labai apsidžiaugdavo kai tikindavau, kad tyrimas tikrai konstruktoriui. Pasiguodė, kad būdamas jaunas naiviai tikėjo, kad laisvoj Lietuvoj bus gera gyventi ir kelis kartus pakartojęs, kad jam jau laikas anapilin pažadėjo, kad viskas bus paruošta iki savaitės pabaigos (buvau didžiai nustebintas dėl termino, nes kiti siūlė tai padaryti per porą savaičių). Mintyse palinkėjau išgyventi dar bent savaitę.

Vakar, t.y. ketvirtadienį, sulaukiau skambučio, kad viskas atlikta ir galiu atvykti pasiimti popierių. Sutarėm susitikti penktadienį apie pietus, nes iš ryto senelis veža anūkus į mokyklą :) Susitikus gavau du segtuvus lapų. Buvo atlikti trys gręžiniai ir vienas statinis zondas. Pono J. Žaliūko manymu – antras statinis zondas mūsų atveju visiškai nereikalingas ir geriau sutaupyti tą 100 Lt. Trumpai papasakojo ką ten rado ir kaip išvadą pareiškė, kad lengvinančių aplinkybių statyboms nerasta :)

Taigi mūsų sklype 1,5 metro piltinis smėlis (pačių supiltas) ir 0,5 metro dirvožemis. Šį sluoksnį namo pamatų pagrindu naudoti nepatartina. Rekomenduotini pamatai – gręžtiniai poliai, įgilinant juos į vidutinio tankumo smulkųjį smėlį (~ 3 m) arba moreninį smėlingą molingą dulkį (~4 m). Gruntinis vanduo aptiktas 2,3 – 2,5 m gylyje. Viską persiunčiau konstruktoriui ir su didžiausiu nekantrumu laukiu jo komentarų. Būtinai pasidalinsiu, kai tik turėsiu ;)

13 atsakymai į “Sklypo geologiniai tyrimai”

 1. Besiruosiantis statyboms 2013-11-18 10:53 #

  Ruošiuosi statyboms ir kaip tik planuoju daryti grunto tyrimą. Draugui grunto tyrimą darė ta pati J. Žaliūno iį, ir grunto tyrimo dokumentuose nurodytą, jog įmonė turi Geologijos tarnybos leidimą Nr. 55. http://www.lgt.lt puslapyje tai patvirtinančios info nerandu. Kaip taip gali būti?

 2. vytas 2013-04-04 13:32 #

  Čia buvo padaryta dažna klaida, sutaupyti keli šimtai litų, o rizikuojama namo stabilumu, kurio kaina yra na apie 200 tūkst. Tyrimai jau įveda klaidą pasirenkant pamatų tipą. Taip pat jei namas jau pastatytas po kokių 5 metų prasideda problemos ir dažniausiai kaltinami statybininkai ir nežiūrima į tai kas padaryta prieš pradedant statybas.
  Dabar dėl tyrimų rezultatų. Iš tikrųjų visisrezultatai gretimų sklypų gaunasi panašūs, nes visi taupo ir samdo ne pačias geriausias ir net ne vidutines firmas, o “chalturšikus“. Jei iš tikrųjų buvo TSRS tokios statybos normos, kuriuose visi tarybų sąjungos gruntų parametrai yra surašyti. Tai visi parametrai paimti iš ten. Tiesa rusai juos naudodavo planuojant didelius kompleksų (pramoninių, žemės ūkio ir pan) vietų parinkimui. Mūsiškiai patobulino šitą dalyką ir naudoja kvailinti žmones. Tikiuosi kad pono Tomo namas stovės ilgai ir jis laimingai gyvens. O jei ne – na, jis pats priima sprendimus.

  • Tomas 2013-04-04 20:33 #

   Kaip ir viskas gyvenime, taip ir čia, nėra juoda ir balta. Nemanau, kad teisinga skirstyti į su leidimu rimti ir patikimi, ir visi be leidimo – “chaltūrščikai“. Mūsų atveju, taip, gal įmonė ir neturi leidimo, ir tikrai kitą kartą rinkčiausi įmonę kuri turi, vien dėl to, kad tai šioks toks papildomas saugiklis, bet žinau, kad mūsų tyrimas tikrai nebuvo padarytas ofise. Taigi tikrai nereiktų visų vertinti pagal vieną kurpalių, bet, žinoma, žinant ir esant galimybei geriau rinktis tuos kurie patikimesni :)

 3. Gediminas 2013-01-07 19:37 #

  Sveiki Tomai, Jūsų minima įmonė neturi leidimo atlikti inžinerinius geologinius (geotechninius) tyrimus. Šiuos leidimus išduoda Lietuvos geologijos tarnyba (http://www.lgt.lt/ > Ūkio subjektų veiklos reguliavimas > Leidimai). Taipogi, sprendžiant pagal kainą, ji neturi ir reikiamos įrangos (statinio zondavimo sertifikuota ir kalibruota įranga) kuri būtina kokybiškai atlikti tokio tipo tyrimus, t.y., kad tyrimo metu registruojamos kūginio stiprio ir šoninės trinties vertės atitiktų esamas. Visos tokių tyrimų ataskaitos turi būti pristatomos Lietuvos geologijos tarnybai, kur įvertinama atliktų tyrimų kokybė. Gyvenamojo namo statybai rekomenduojama ne mažiau kaip 3 statinio zondavimo taškai, atskirai gręžimas turi būti vykdomas nuotekų išleidimo į gruntą vietoje.
  Jūsų atveju geologinių tyrinėjimų rezultatų patikimumas yra nenuspėjamas, ir gali įtakoti neteisingus pamatų konstrukcijos sprendinius. Rekomenduočiau susigrąžinti pinigėlius iš p. J. Žaliūno ir susirasti įmonę, kuri atliktų šiuos darbus kokybiškai ir laikantis LR teisės aktų reikalivimų. Nes pradėjus namo sienoms skilinėti, vargu ar p. Žaliūnas padengs jums remonto išlaidas. Prašau šį komentarą laikyti patariamuoju ir jokiu būdu ne neigiamu.

  • Tomas 2013-01-07 20:34 #

   Sveiki, Gediminai, dėkui už išsamų ir informatyvų komentarą. Mes patys matyt jau susilaikysim nuo pakartotinų tyrimų, savus lyginom su kaimynu (kuriems darė kitos įmonės) ir visų rezultatai labai panašūs, tad manome, kad viskas bus tvarkoj, bet tikiu, kad kitiems šio blogo skaitytojams Jūsų pateikta informacija tikrai bus naudinga ir vertinga. Dėkui.

 4. vardenis 2012-05-04 21:06 #

  pagal pateikta geologini pjuvi, norint daryti plokstuminius pamatus reikia pasalinti dirvozemio sluoksni t.y. ji reikejo pasalinti pries uzpilant grunta.

  • Tomas 2012-05-05 9:52 #

   taip ir buvo daroma. Buvo pašalinta beveik metras dirvožemio. Kaip suprantu, sluoksnis buvo dar storesnis…

 5. Igoris 2012-04-16 21:55 #

  Ploksčiuosius pamatus palikti žiemai jokių kliūčių nematau. Apklostit plevele ir galės ramiai laukti pavasario.
  Bet yra kitas niuansas kodėl aš to nedaryčiau:
  * Plokštuminiai pamatai svorį paskirtso po visą plotą(ypač kai nėra dar pačio namo), tai jiems nepavyks “susigulėti“, nes jie nereaguos į galimus grunto judėjimus.
  * Bei dar vienas svarbus dalykas, kad kol pamatai žiemotų, o mes lauktume, tikrai kiltų daug apmąstymo dėl namo projekto, kas tikėtinai iššauktų norą kažką koreguoti. O juk su ploksčiais jau bus padarytas visas vamzdynas bei kitos komunikacijos. Tada teks graužtis, kad jau nieko negali padaryti. Geriau prieš tai per žiema apmastai projektą, o pavasarį greitai pasidarai pamatus, bei po mėnesio jau gali kelti sienas.

  • Tomas 2012-04-17 22:49 #

   Igori, visiškai pritariu. Šitoj vietoj matau tik psichologinį momentą – vidinė satisfakcija, kad prasidėjo statybos :) Iš kitos pusės, ta satisfakcija nebūtų tokia didelė, kad visiškai nusvertų jūsų išsakytas rizikas ;)

 6. manonamas 2012-04-15 17:50 #

  Siūlau pagalvoti apie plokštuminius pamatus.

  • Tomas 2012-04-15 21:00 #

   Ar mūsų namui, kuris tikrai nepretenduoja į pasyvius, plokštuminiai nebūtų per didelė prabanga (taip pat turint omeny, kad namas bus mūrinis ir apkrovos didesnės nei karkaso)? Žinoma, situacija gali gerokai pasikeisti gavus konstruktoriaus atsakymą dėl polių :)

   • Igoris 2012-04-15 22:38 #

    Tomai, prieš priimdamas sprendimą dėl pamatų, sumodeliuok skirtingus variantus su kainomis.

    Plokštuminiai pamatai padaro iškarto ir pirmo aukšto grindis, tad skaičiuodamas pvz polinius, pripliusuok ir grindų įrengimo kainą.

    Taip pat įvertink kiek per skirtingus pamatus prarasi energijos. Tą skirtumą gali paversti šilumos siurblio sanaudoms gaminant tą energiją

   • Tomas 2012-04-15 23:05 #

    Igori,

    Taip ir reiks padaryti (nors dar nesugalvojau kaip galėčiau gauti realias kainas vienu ir kitu atveju).

    Taip pat kalbant apie plokščiuosius pamatus, įdomu ar juos galima palikti žiemoti?

    Na ir galiausiai – gal kas galėtų rekomenduoti plokščiųjų pamatų rengėjus?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: