Vėdinimo projektas

9 Vas

Artėja pavasaris, didėja noras pradėti statybas, o mes vis dar popieriuose ir galo krašto nematyti, bet apie viską iš eilės.

Pasidarėm vėdinimo projektą. Savo name turėsim rekuperatorinę vėdinimo sistemą ir jokio “natūralaus“ vėdinimo (išskyrus langus, žinoma).

Gyvenamose patalpose projektavome vėdinimo sistemą su galimybe vėsinti patalpas nakties metų (pasyvaus vėsinimo principas). Įrenginys tiekia orą į svetainę, darbo kambarį, miegamuosius. Oro ištraukimas numatytas iš virtuvės, sanmazgų, sandeliukų, katilinės, tambūro bei 2 aukšto kambario.

Projekte siūloma naudoti Komfovent REGO 600 HE-EC rotorinį rekuperatorių. Tačiau tai tik rekomendacija ir galutinai apsispręsime kai reikalas bus arčiau vėdinimo – tada ir žiūrėsim kas yra rinkoje ir t.t.

Rekuperatoriuje naudojami EC tipo varikliai gali būti programuojami dirbti pasirinktų greičiu, atitinkamai mažinant elektros sąnaudas. Pvz, rekomenduojamas vidutinis vėdinimo režimas – kai paduodamo šviežio oro kiekis yra 310 m3/h (50% maksimalios apykaitos). Elektros sąnaudos šiame režime sudarytų ~70W, to tarpu kai maksimaliame režime jos sieks 330W. Vidutinis režimas leidžia kiekvienoje patalpoje užtikrinti, kad paduodamo oro kiekis būtu ne mažesnis kaip 36 m3/h vienam žmogui.

Jungiant rekuperatorių maksimaliame režime, užtikrinama apykaita 2 karto/val., o miegamajame bei svetainėje – 2.6 kartus/val. Tai leidžia vėsinti patalpas nakties metu, kai lauko temperatūra yra iki 10°C žemesnė nei patalpos. Tokiu būdu, ne tik sumažinama temperatūrą patalpose ir užtikrinamas komfortiškas miegas, bet ir akumuliuojama kondicionavimo energija, atvėsinant patalpų sienas, baldus ir t.t. Tiekiant 620 m3/h vėsaus oro, be papildomų elektros sąnaudų pasiekiamas ~2kW šaldymo efektas. Taip pat, padidinta oro apykaita leidžia palaikyti geresnę oro kokybę patalpose.

Kai nėra didelio poreikio švariam orui, galima eksploatuoti vėdinimo sistemą minimaliame režime. Pvz. sumažinus oro apykaitą iki 205 m3/h. To užtenka, kad užtikrinti minimalius higienos reikalavimus. Tokį režimą rekomenduojama jungti žiema, taip pat – karštą vasaros dieną (kad apriboti karšto lauko oro patekimą į patalpas).

Garaže numatyta atskira natūralios traukos vėdinimo sistema. Virtuvinis gaubtas yra pajungimas prie specialaus rekuperatoriaus kanalo. Iš gartraukio šalinamas oras yra išmetamas lauk, apeinant rekuperatoriaus filtrus bei šilumokaitį, kas leidžia apsaugoti jos nuo užteršimo. Oro ištraukimas per gartraukį vyksta rekuperatoriaus ventiliatoriaus dėka. Tuo metu atitinkamai mažėja ištraukimas iš kitų patalpų ir tokiu būdu name išlieka paduodamo bei ištraukiamo oro balansas. Be to, gartraukyje nėra atskiro ventiliatoriaus, kas leidžia išvengti triukšmo virtuvėje.

Taigi čia teorija ir viskas labai puiku. Projekte išvedžioti ortakiai – va čia ir prasideda galvos skausmas. Kadangi mūsų namo projektas nėra standartinis, kyla begalės klausimų dėl ortakių vietos, alkūnių, jų skersmens ir t.t. Daugiausia rūpesčių kelia koridorius, kurio aukštis pagal projektą 2,60 m, ten eina Ø125mm ir Ø160mm ortakiai. Vadinasi aukštis mažėja iki ~ 2,40 – 2,35 m. Kaip koridoriui – tai nėra tragedija – bet reikia būti atsargiems.

Papildomas galvos skausmas mums, architektui ir vėdintojams. Džiaugiamės tuo, kad sugalvojom vėdinimo projektą pasidaryti dabar, o ne pasistatę namą. Esant būtinybei, dabar dar galėsime keisti projektą.

13 atsakymai į “Vėdinimo projektas”

 1. Lauris 2013-03-09 23:59 #

  O gal montuokit recirkuliacini gartrauki su anglies filtru. Ziema daug energijos issaugos. Del vamdziu auskscio galima spresti problema su 75mm vamzdziais, tik ju reikia poros tam paciam kiekiui uztikrinti ir sistema brangesne zymiai.

 2. Audrius Ne 2013-02-15 20:39 #

  siaip tai nesiūlau gartraukį jungti per rekuperatoriaus 5 sklyle. leiskit per kamineli ar kamino anga, kiek statem rekuperatorius nesam junge i bendra, visada atskirai.

  • Tomas 2013-02-15 21:03 #

   Audriau, galima būtų plačiau – kodėl nesiūlot jungti per rekuperatorių?

   • Audrius Ne 2014-06-06 15:43 #

    gartraukiui reiktų tiesti bent d160 diam. vamzdį, papildomos alkūnės duos pasipriešinimą ir triukšmą. ant rekuperatoriaus bus d125 diam. skylė. geriau i ją pajungti vonios, wc, ar kokio sandėliuko ventiliaciją.

 3. Andrius 2013-02-15 17:16 #

  Ventiliacijos nasumas 3 kart per didelis, vienam zmogui rekomenduojama 20m3/h, ir reikia daryti valdyma pagal dregme ir co2. Tokio galingumo vedinimo sistema yra pinigu svaistymas, del saldymo geriau jau kondicionierius is 330w saldys 1600w kas yra tas pats, dar reikalingas valdymas kad nevedinti patalpu be reikalo (svetaine nakti). Triuksmas tokio vesinimo nakti bus nepakencimas. As darysiu oro vesinima per vandenini silumokaiti is zemes kolektoriaus (geoterminio) atsiprasau uz klaidas, rasiau paskubomis.

  • Raituzas 2013-02-16 21:30 #

   Su Andriumi sutinku. Oro kiekis parinktas per didelis, bet valdymas įrenginio pagal CO2 ar drėgmę manau neverta investicija. Įrenginys puikiausiai veiks ir be šių brangių daviklių.
   Dėl triukšmo – Andriau esi neteisus. Jei sistema suprojektuota tinkamai:
   *parinkti teisingi oro skirstytuvai pagal maksimalų įrenginio našumą;
   * teisingai parinkti ortakiai;
   * suprojektuoti geri triukšmo slopintuvai, pagal maksimalų oro kiekį.
   Tokių atvejų vasaros naktį paleidus įrenginį max. našumu neturėtų būti problemų dėl triukšmo.

 4. Paulenas 2013-02-14 7:41 #

  Jei nepaslaptis, kas projektavo vedinimo sistemą? Man tai taip pat aktualu.

  • Tomas 2013-02-14 8:19 #

   Tikrai ne paslaptis. Projektavo http://www.orocentras.lt. Kolkas viskas sklandžiai, bet vis dar dėliojam detales, tai užbaigus galėsiu tvirtai sakyti – rekomenduoju ar ne :)

 5. Igoris 2013-02-14 0:00 #

  Sveiki, o kaip realizuosite gartraukio valdymą? T.y. kaip paspaudus gartraukio mygtuką, persijungs rekuperatorius?

  • Tomas 2013-02-14 6:32 #

   Geras klausimas. Apie tai nepagalvojau. Būtinai išsiaiškinsiu su vėdintojais :) bet matyt kažkaip valdosi, jeigu tokį sprendimą siūlo

   • Igoris 2013-02-15 10:31 #

    Čia svarbu įvertinti ar toks valdymo sprendimas ne bus per brangus, kai reikės jau įdieginėti.

  • Raituzas 2013-02-16 21:23 #

   Rekuperatoriaus valdymas per gartraukį realizuojamas labai paprastai.
   1. Statoma motorizuota uždaromoji sklendė, kuri atsidaro įjungus gartraukį.
   2. Nuo rekuperatoriaus būtina atsivesti kabelį, kuri pajungiame prie gartraukio mygtuko. Įjungus gartraukį yra aktyvuojams rekuperatorius, pagal iš anksto užprogramuotą rėžimą.

   • Tomas 2013-02-16 21:26 #

    Ačiū!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: