Mūro darbams einant į pabaigą, pradedu dėliotis stogą ir daugiausia galvos skausmo kyla dėl stogo šiltinimo. Mūsų stogas apie 180 m² šlaitinio ir apie 60 m² plokščiojo. Kadangi fasadą šiltinsim 25cm Neoporo sluoskniu (R – 7.5), stoge reiktų pasiekti bent R – 10.
Su plokščiu stogu kaip ir viskas aišku – Neoporas + nuolydis iš EPS’o – mažiausias storis 35cm, R turėtų būti ne mažiau 10. Galima žinomą ir vatą tam naudoti, bet negana vatos neatsparumo drėgmei, tai plokščiam stogui reikalinga kieta vata dar ir kainuoja beprotiškai. Taigi vienareiškmiškai – NEPS’as ir EPS’as
Kiek daugiau dvejonių dėl šlaitinio. Čia vata nebrangi, visi moka (arba mano, kad moka) dirbti, žodžiu, klasika. Klasika gal ir nėra blogai, tačiau mums ramybės neduoda vatos blogosios savybės, ypač drėgmės įgeriamumas ir dėl to stipriai kenčiančios šiluminės vatos savybės.
Dvejonių iškankintas susidėliojau skirtingus variantus, įsivertinau jų kainas (medžiagų kainos – tai ką radau internete, tad tikiu, kad galima pigiau) ir 1R kainą.
Sumuštinis | Storis | R | Kaina, 1m² | Kaina, 1 R |
350mm | 9.72 | 56.57 Lt | 5.82 Lt | |
400mm | 10.26 | 71.75 Lt | 7.00 Lt | |
350mm | 10.61 | 86.29 Lt | 8.14 Lt | |
350mm | 10.76 | 116.22 Lt | 10.80 Lt |
Taigi vata kainos požiūriu pigiausias variantas, tačiau jos santykiai su drėgme – milžiniškas minusas. Stogą dengsime skarda, ji linkusi kondensuotis, tad iš viršaus difuzinė dirbs net ir sausą dieną, stogo nuolydis – 10° ir jokių pastogių. Taigi tikrai ne pats saugiausias stogas drėmės požiūriu – grėsmės iš visų pusių.
Antras variantas kainos požiūriu – EPS70. Sumuštinis pastorėja 10 cm. Tačiau mūsų atveju tai tikrai nėra problema – aukščio per akis. Taip pat šiuo atveju dėl drėgmės gerokai mažiau nerimo. Neramu dėl sandarumo – tarp gegnių taip sandariai kaip vatos neįsprausi, bet šią problemą turėtų spręsti klijai / putos. Atviras klausimas – kaip putos susidoros su medžio judėjimu. Vistik medis gyvas ir sunku tikėtis, kad laikui bėgant jis visiškai nejudės.
Šiltinimas polistirolu, lyginant su vata, mūsų stogo šiltinimą pabrangins apie 2.500 Lt (labai teorinis skaičius kuris gali keistis tiek į vieną, tiek į kitą pusę). Linkstam link to, kad tokia investicija praktiška. Šiltinimas Neopor’u, ar naudojant PIR plokštes viską išbrangina ženkliai stipriau – atitinkamai 5.000 Lt ir 10.000 Lt, o privalumų lyginant su paprastu polistirolu kaip ir nėra.
Čia vertinu tik medžiagų kainas, nes bet kuriuo atveju šiltintis planuojam savo jėgomis.
Šiltinti polistirolu geriausia būtų iš viršaus. Tokiu atveju ant stogo reikia kelti jau gerai išdžiūvusias gegnes. Šiltinant iš vidaus, šiltinimą būtų galima atidėti iki rudens / žiemos, o iki to laiko vėjas iš gegnių išpūstų paskutinius drėgmės likučius. Klausimas kiek tai svarbu, jeigu gegnes atsivešim išdžiovintas iki 18% – 20%?
Mūsų gegnių plotis – 75mm, gegnės bus dedamos kas 60cm, taigi tarpas tarp gegnių – 52.5cm. Naudojant 50cm pločio polistirolą, turėtumėme po 1cm klijams.
15cm sluoksnį po gegnėm galvoju dėti ištisinį, be jokių skersinių tašelių ir gal būt net neklijuoti (?), tada garo izoliaciją ir tašelius dėti iš viršaus ir ilgais sraigtais tvirtinti prie gegnių. Taip gaučiau ištisinį izoliacijos sluoksnį.
Kolkas viskas skamba tiesiog puikiai :) Bandau atsakyti į likusius klausimus ir tikiuosi, kad planas nesugrius.
Papildymas
Publikos pageidavimu ir savo smalsumo vedamas pasidomėjau ir ekovata. Pasiskambinau pirmai Google siūlomai įmonei, kuri patikino, kad tai ne šiltinimo medžiaga, bet “stebuklas“. Nors jų svetainėje skelbiama, kad ekovatos šiluminės laidos koeficientas 0.039 W/mK ir pagal mane R 10 pasiekti reiktų 40cm, mane tikino, kad su 30cm pasiekčiau R 12. Taip pat tikino, kad šiai medžiagai nereikia nei difuzinės, nei garo izoliacijos ir galiausiai vėdinamo tarpo taip pat nereikia, nes per jį tik šiluma išpučiama. Taigi vietoj difuzinės galima naudoti “ruberoidą“. Vatą pūstų sausuoju būdu, t.y. jau susidėjus gipsą, atvažiuotų ir pripūstų po gipsu ir tarp gegnių.
Šio “stebuklo“ kaina (su darbu) – 10 – 12 Lt/5cm/m². Taigi 30cm – 60 – 72 Lt/m², 40cm – 80 – 96 Lt/m² – panašiai kaip Neoporu (tik čia su darbu). Aš bet kokiu aveju dėčiau difuzinę ir daryčiau ventiliuojamą plyšį, klausimas kaip spręsčiau difuzinės išsipūtimo klausimą. Taip pat nežavi mintis pūsti tiesiai ant, t.y. po gipsu, tad ko gero dėčiau OSB paklotą ir garo izoliaciją, taigi kaina dar išauga ir idėja tampa dar mažiau patraukli…
Noreciau klausti Petro kaip pasiseke purskimas putomis?Ar pasiteisino lukesciai t.y. ar patenkinti tuo metodu ir kokia firma Jums darbus atliko?
Yra tokios Soudal elastiškos montavimo putos, kurios užpurškus sudaro lanksčią masę kaip kempinę, manau tokiom užpurkšti polistirolo tarpus tarp medienos būtų idealiausia.
Kita vertus polistirolo nenaudočiau šiltinimui tarp gegnių, geriau rinkčiausi vatą, bet ne man spręsti jūsų atveju :) Polistirolas nors pardavėjų įrodinėjama priešingai, yra vis tik kenksminga medžiaga, jis garuoja nuodus. Tup įsitikinom kol klojom grindis, vedžiojom santechniką ir dar nebuvo užtiesta plėvelė, tada vien pabuvus ilgiau patalpoje abiem imdavo svaigti galva nors praviri buvo visi langai…Tą pati man patvirtino ir fasadininkai, kurie su polistirolu dirba ne pirmus metus, kad jis garuoja ir kai pjaustant jo prisikvėpuoja darosi bloga…
Net neabejoju, kad polistirolas nėra sveikatos šaltinis, tačiau visą namą įvilkus į polistirolą, stogas tikrai neišgelbės. Tada jau reiktų žiūrėti kompleksiškai ir visur naudoti “sveikas“ medžiagas. Net jeigu ir garuoja, nors abejoju, kad tai vyksta normalios eksploatacijos sąlygomis, kodėl turėtų garuoti į vidų, o ne lauk?
Lauke geriau vėdinasi :) Kai kur ir patys jį naudojom, pvz. aplink langus apklijavom, bet nuo tiek tai nieko ir nesijaus.
Gal gerai užsandarinus negaruos į vidų.
Sveiki, rašote, kad šiltinsite tarp gegnių. O nėra galimybės šiltinti perdangą tarp stygų? Tokiu atveju gegnės liktų laisvai kvėpuojančios o visas šiltalas atsirastų tarp stygų, kurias galima būtų užpilti ekovata.
Igori, pas mus tokios kaip perdangos nebus. Variantas žinoma šildyti virš gegnių, bet čia jau gali kilti keblumų dėl aukščių…
Polisterolis tarp gegnių turi vieną niuansą – genės vaikšto ir sandarinimo putos neužtikrins sandarumo. Šiame bloge(http://www.pasyvusnamas.klezys.lt/2013/06/13/vidaus-sandarinimas/) apie tai užsimenama. Ar padės papildomas juostų klijavimas – atviras klausimas. Iš kitos pusės stogo sandarumą turėtų užtikrinti ne šiltalo sluoksnis, o garo izoliacija.
Beje sumuštinyje su PUR, siūlyčiau naudoti ploniausia jo variantą(2cm jei neklystu) su aliuminio folija, o visą kitą šiltalą su neoporu. Taip bus pigiau ir turėsit tinkamą garo izoliaciją
Jau kiti rekomendavo ekovata. Tikrai verta panagrinėti šią medžiagą. Yra galimybė ją užsipurkšti arba pačiam rankomis sudėlioti, kas duoda pasirinkimo laisvę finansine prasme.
mes irgi daug variantu svarsteme, bet ivartinus akmens vatos kaina ir savybes sustojom ties ja, nor jau jau labai buvom susidomeje ekovata. Kadangi darbus darysime savo rankom, tai su akmens vata ir pigiau, ir plius ji puikiai glunda – isispraudzia tarp gegniu, taigi salcio tiltu atzvilgiu irgi liuks. O stogas vasaros metu baisiai kais, nes bus juodos bitumo cerpes – jeigu jusu skardinis, tai irgi ta pacia savybe pasizymes, taigi su ta dregme kad gegnes neshustu – kazkaip vata pasirode bene optimaliausias variantas. Pas mane namas vieno auksto ir stogas bus kartu ir lubos.
pas mus taip pat 1a. Kokia ekovata domėjotės ir kokia kaina gavosi?
i lentele siulau itraukti Gamo/Togo putas ir ekovata.
Beto patarimas – svarbu ne teorinis R, o faktinis. Sandariai apsiltintas strogas su R7 bus zymiai siltesnis uz stoga su simtais plysiu ir teoriniu “R 10“
mes savo stoga purksim putomis, nusiskundimu apie tai dar negirdejom…
Dėl putų turiu savo nuomonę ir manau, kad jos puikiai tinka karkasinei statybai, kur tikrai sudėtinga išgauti sandarumą pigesnėm priemonėm, tuo tarpu mūrinėje statyboje sandarumą galima pasiekti ir tikrai pigesnėm priemonėm. Dėl ekovatos – pasidomėsiu ir būtinai atnaujinsiu lentelę. Dėkui.
Siltinant su putoms ta pati problema kaip ir su polistiroliu tarp gegniu , vaikstant medziui atsiranda tarpai laikui begant
Ar nemastei varianto tarp gegniu vatos, po jom putplasti is vidaus?
Mąsčiau. Mąsčiau tarp gegnių vatą, po gegnėm PIR plokštę. Bet toks sumuštinis vatos savybių nepagerina, o visą reikalą tik išbrangina. Dar siūlo po gegnėm dėti polistirolą, garo izoliaciją, tąšelius ir tarp tašelių 5 cm vatos. Čia vata labiau ne kaip šiltinimo medžiagą, bet kaip kempinė kuri sugeria / atiduoda drėgmę patalpoms ir taip gerina klimatą. Tiesą sakant pirmą kartą girdėjau tokią idėją, tad nuomonės neturiu
Sveikas. O kokias lubas planaujate? Kaip jas tvirtinsite?
Greičiausiai gipsą. Tvirtinsiu “šukom“ arba prie gegnių (taip, ilgais sriegiais) arba prie tašų ant polistirolo
Sveiki. Taip kaip siltinsite?